• Ви знаходитесь тут:

• Події
  • Пам'ять - то серце бентежний неспокій

Пам'ять – то серця бентежний неспокій

27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. У цей день пам'яті висловлюють слова співчуття рідним і близьким усіх загиблих від рук нацистів у роки Другої світової війни. Сплановане і систематичне вбивство мільйонів євреїв та представників інших національностей є незрозумілим проявом людської жорстокості і визнається світовим співтовариством злочином, що не має терміну давності.

В нашому місті по вул. Комінтерна, 21, діє музей історії єврейської культури Звенигородщини. Ініціатор Брацлавський Леонід Якович, голова правління Звенигородського товариства єврейської культури, музей діє на громадських засадах. Цей своєрідний центр культурного життя єврейської громади займає кілька кімнат. Одна з музейних кімнат - для богослужінь (синагога), а в іншій залі містяться експозиції, які розповідають про життя громади євреїв Звенигородщини. Представлена історія і сучасність. Експозиції мають свою тематику та розділи:

участь євреїв у великій Вітчизняній війні, стенд фото учасників війни;

участь у партизанському русі; нагороди, документи, характеристики, особисті речі багатьох жителів району (Звенигородка, Рижанівка);

фото братських могил та страшний період голокосту Звенигородщини

побут повоєнних років ( інструменти кравців, шевців, ковальські вироби, гончарні вироби; історія єврейських родин; культові, релігійні експонати, молитовник ХІХ ст. (іврит); окрема експозиція - сучасні зв’язки громади;

згадка про м. Звенигородку в Єрусалимі в музеї Яд-Вашем ( поминальна стіна).

Ведеться активна робота з молоддю, науково – просвітницька робота та розроблено по залах музею тематику екскурсій. Музей працює при наявності екскурсійних груп чи відвідувачів.

Центральною районною бібліотекою ім. Ю.С.Кримського організовано перегляд літератури «Біль душі людської» та проводяться заходи з висвітлення трагедії Голокосту на території Звенигородщини.

Звенигородським районним краєзнавчим музеєм розроблено туристичний маршрут “ Пам’ять – то серця бентежний неспокій ”.

Районний центр м.Звенигородка – урочище Лаптева левада , урочище Діброва, трасою Звенигородка –Черкаси, Звенигородка – Городище Протяжність маршруту 7 км. (14км.)

Об’єкти :

Колишня Звенигородська тюрма, де німецькі окупанти утримували в’язнів підпільників, комуністів, комсомольців, військовополонених, мирне населення.

Урочище Лаптева левада. Розташоване на східній околиці міста Звенигородка в долині ( на лівому березі) річки Погибної. Тут визначено місце поховання (7 могил) радянських громадян розстріляних в роки окупації міста німецько – фашистськими загарбниками;

“Дорога смерті” – біля п’яти дубів, дорога, якою гнали бранців єврейського гетто, в’язнів тюрми.

Урочище Діброва. В урочищі Діброва Хлипнівського лісництва, Звенигородського Держлісгоспу на схід від Звенигородки на відстані 200 метрів від траси ( вліво від просіки) чотири братських могили. За неповними даними в братських могилах покоїться близько 2500 жертв голокосту . Розстріляні бранці Звенигородського гетто, мирне населення, серед яких багато дітей , комуністи і комсомольці , підпільники, жителі не тільки нашого району, а й Шполянського, Лисянського, Катеринопільського районів.

Директор музею Олена Наріжна