• Ви знаходитесь тут:

 • Головна
 • Події
 • До 75-річчя від дня народження Героя України В.Чорновола

До 75-річчя від дня народження Героя України В.Чорновола для студентів ДНЗ Звенигородського ЦППРФ працівниками бібліотеки, спільно з директором садиби-музею В.Чорновола - Стрижиусом В.В. та для учнів шкіл міста проведено вечір-портрет "Його шляхи, його боління"

/Files/images/IMAG1777.jpg

Якщо ти віриш у себе і постановив –

не вагайся. Іди, іди, іди…

В.Чорновіл.

Чорновіл В’ячеслав Максимович – журналіст, політик, правозахисник, державний і громадський діяч, Герой України. Народився 24.ХІІ.1937р. у селі Єрки (нині Катеринопільський район Черкаської області), в родині сільських учителів. Мати Килина Харитонівна (1909-1985) – учителька початкових класів, батько Максим Йосипович (1909-1987) – викладач української мови й літератури. У радянські часи сім’я зазнала переслідувань. 1937 року було заарештовано рідного батькового брата Петра, який не повернувся з ув’язнення. В’ячеслав Чорновіл до школи пішов 1946 року, відразу до 2-го класу (читав з чотирирічного віку). 1955 року закінчив Вільховецьку середню школу із золотою медаллю і того ж року вступив до Київського державного університету ім..Т.Шевченка. Закінчив Київський університет ім..Т.Шевченка (1960). До 1966р. працював на телебаченні і в редакціях газет Львова та Києва. Виступав як літературний критик. Активний учасник національно-демократичного руху. Зазнавав переслідувань і репресій. Не маючи можливості працювати за фахом і друкуватися, перебивався різними роботами (землекоп, вагар тощо). В ув’язненні та на засланні в Мордовії і Якутії пробув 15 років. Повернувся 1985р. до Львова, три роки працював кочегаром на заводі і в школі. Відновив видання нелегального журналу «Український вісник», став співголовою Української Гельсінкської спілки. Згодом – голова Львівської обласної ради, народний депутат України, лідер Народного Руху України. Шеф-редактор газети «Час-Таймс», почесний член міжнародної письменницької організації ПЕН-клуб. Автор багатьох публіцистичних і літературно-критичних творів (тепер зібрані в десятитомному виданні), серед них – «Портрети двадцяти «злочинців» («Лихо з розуму»), «Правосуддя чи рецидиви терору?», «Хроніка таборових буднів». Нагороджений Державною премією України Т.Шевченка, Міжнародною журналістською премією. Загинув 25.Ш.1999р. Похований на Байковому цвинтарі.

В.М.Хоменко, краєзнавець

В’ячеслав Чорновіл у спогадах

рідних і близьких

«Ця велика людина жила заради ідеї. Основна ідея його життя – побудова держави, могутньої, сильної України, з потужною розвинутою економікою, із щасливими людьми. Держави, з якою рахувався б увесь світ. Заради цієї ідеї він міг віддати усе – навіть власне життя. І віддав його.

Із спогадів Віталія Журавського.

«Мені з дитинством дуже пощастило, - попри всі речі, які в інших викликають жах. Я тішився, що у мене такий батько, знав, де він і чому. Батько принципово навчав мене в дитинстві тільки серйозної поезії. Я виховувався на віршах Симоненка, бачив Стуса. …Мені здається, що у батька відсутність страху була абсолютною, доведеною до крайності». (із розмови з Тарасом Чорноволом).

«У нашому селі, як власне майже скрізь по Україні, говорили суржиком. І я теж уживала слова на зразок «канєшно» і «навєрно». Славка, який слідкував за чистотою мови, це, звісно, не могло не дратувати. Якось він у черговий раз приїхав додому, а я в черговий раз – відповіла йому своїм «канєшно». Брат розпалився, схопив відро холодної води й … вилив на мене, промовивши: «Може, ти відтепер знатимеш, як треба говорити гарною українською мовою!»

І ще з тих літ: «Найяскравіший із моїх дитячих спогадів про Славка – його останній шкільний день народження. Прийшли його однокласники… Гамірно, весело! Я подарувала брату кульочок цукерок у цупкому папері. І він так зворушено посміхнувся!... Вчився він легко і всі довкола не раз дивувалися: звідки він стільки усього знає у цьому забитому селі! На все у малого Чорновола була відповідь. А задачки розв’язував швидше за математичку. При тому був страшенно наполегливим у праці – міг сидіти до ранку над рішенням, яке йому не давалося».

(Із розмови з сестрою – Валентиною Чорновіл).

Галина Бондаренко, пенсіонерка, м.Звенигородка:

«Десь у 1949-50 навчальному році в Гусаківській десятирічній школі в п’ятому класі навчався Славко Чорновіл.

Він запам’ятався мені таким: маленький білоголовий хлопчик, у світло-сірій сорочці і в таких же штанцях. Дуже метушливий, жвавий.

Особливо велике враження справляло те, як він проводив політінформації. Через маленький ріст він ставав на стілець і розповідав про події того часу. Не вимовляв звук «р». Батьки його вчителювали в Гусаківській школі».

Наталія Шарко, вчителька-пенсіонерка, м.Звенигородка:

«Пам’ятаю В’ячеслава Максимовича Чорновола з шкільних років. Це був енергійний, завзятий юнак, чудовий організатор молоді, великий книголюб, наш шкільний поет.

Зустрівшись через кілька років з ним у Київському університеті, була вражена його словами про скривджену і зацьковану Україну, про нехтування рідною мовою. У той час (у 1959р.) про таке не тільки говорити, але й думати боялись.

Коли В’ячеслав Максимович познайомив мене зі своїми друзями, зрозуміла, що він не один, що це вже група людей, які жили мріями про вільну, демократичну, незалежну Україну, які об’єднались для боротьби проти зла, насильства, про тих, хто зневажав українську культуру, мову.

Уже в юнацькі роки він не просто мріяв про нове життя, а палко вірив у майбутнє України, вірив у той день, що принесе рідній землі очікувані волю та незалежність. І ця віра була непохитною».

Кiлькiсть переглядiв: 101

Коментарi

 • Shubhankar

  2013-09-05 19:07:27

  That's a crcckerjaak answer to an interesting question http://kwqdtniagv.com [url=http://caiumrndjdc.com]caiumrndjdc[/url] [link=http://jlmcacmnpni.com]jlmcacmnpni[/link]...

 • Nda

  2013-08-28 01:31:23

  Now I feel stpudi. That's cleared it up for me...

 • Alba

  2013-08-25 17:26:57

  Eceomnios are in dire straits, but I can count on this! http://tcpzfnqrqe.com [url=http://iuvmjokey.com]iuvmjokey[/url] [link=http://rbkjhkrlt.com]rbkjhkrlt[/link]...

 • Rishabh

  2013-08-24 02:46:56

  And I was just woenrding about that too!...

 • Cfc

  2013-08-19 16:09:04

  That's the smart thnniikg we could all benefit from....

 • Andreza

  2013-08-19 11:28:05

  All of my questions seklted-thants!...